Маскарадната обредност идва от древни времена и е съхранена до днес като част от българската фолклорна традиция. Българските игри с маски ...
Почти всяко село в региона има своя маскарадна група.
Обобщеното местно название на маскираните е сурвакари, има и локални варианти като сурвашкари, сировичкари и други. Автентичният маскарад включва различни персонажи. Основно обредно лице е многобройната група мъже с маски и звънци, придвижваща се със специфична ритмична стъпка. Особено характерно за сурвакарите е разиграването на ритуала сватба, за разлика от кукерите, за които е характерно ритуалното заораване. Основни моменти са обхождането на селището и посещението на всяка къща поотделно, както и колективната игра на селския площад. Костюмите са главно 2 типа – само от кожи или от нарязяни парцали.
Маските са оформени като глави на причудливи същества и животни с плашещи лица и стърчащи зъби, с рога, опашки, тракащи клюнове или като сложно изработени конструкции от пера на домашни птици върху дървен скелет. Понякога маската е само начернено лице, върху което могат да бъдат прикрепени мустаци и брада от вълна, конци или коноп. В Пернишко маските са изработени от кожи на овце и кози, криле и пера от домашни птици, рога, царевична шума и други. Другаде – от сукно, вълнена прежда, мъниста, сухи растения, хартиени цветя.
Участниците изработват маските си сами или с помощта на утвърдени в селището майстори. Процесът е сложен, граничи с ритуал, и е обгърнат в тайнственост за външния наблюдател.
Много любопитни факти за фестивала Сурва, както и за традициите в Перник можете да прочетете на www.Surva.bg.
Снимки и видео, използвани в публикацията: Dzhunev Photography
Източник на статията: Surva.bg
Програма на фестивала Сурва 2023 - Перник - вижте тук!
No comments